Czóbel Minka Tagintézmény Anarcs

Tornyospálcai Általános Iskola és AMI

Intézkedési terv a 2020/2021-es tanévben a járványügyi készenlét idején

 

 

 

Tornyospálcai Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Czóbel Minka Tagintézménye

Anarcs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                

 

 

  1. Iskolánkban alapos, mindenre kiterjedő fertőtlenítő takarítást végeztek el a technikai dolgozók a tanév megkezdésére.
  2. Iskolánkat csak kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézményünk működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt.
  3. Az osztálytermekben lehetőség szerint gondoskodunk a tanulók lazább elhelyezéséről, adott esetben nagyobb termek vagy egyéb rendelkezésre álló helyiségek bevonásával. A tanítási órákon, foglalkozásokon a maszk viselése lehetséges, de nem kötelező.
  4. A közösségi terekben egyszerre csak annyi gyermek, tanuló tartózkodhat, hogy betartható legyen a 1,5 méteres védőtávolság. Jó idő esetén az alsó tagozat a belső udvarban, a felső tagozat a hátsó udvaron tartózkodik a szünetekben. Rossz idő esetén az alsó tagozat a 2., 4. szünetben használhatja a belső közösségi tereket, a felső tagozat pedig a 3., 5. szünetben.
  5. A testnevelésórákat az időjárás függvényében szabad téren tartjuk. Az órák során mellőzzük  a szoros testi kontaktust igénylő feladatokat.
  6. A megfelelő védőtávolság betartása különösen fontos a mosdókban, illetve az öltözőkben, ezért a tornaórák előtti és utáni öltözésnél tekintettel leszünk arra, hogy elkerülhető legyen a csoportosulás.
  7. Fertőtlenítő folyadék kerül kihelyezésre az iskola bejáratához, mindennapi használatra.
  8. A szülők csak az iskola bejáratáig kísérhetik és itt is várhatják a gyerekeiket.
  9. A gyakorlati foglalkozások során a 1,5 méteres védőtávolságot biztosítani kell. A gyakorlati képzéshez használt eszközöket – amennyiben azokat nem károsítja – felületi fertőtlenítőszerrel tisztítani kell a csoportok váltása között.
  10. A tanórák helyét nem változtatjuk, a tanulók nem vándorolnak, csak a pedagógusok.
  11. Különös figyelmet fordítunk az informatika terem használatára. Az osztályok órái után fertőtlenítjük a felületeket.
  12. Az őszi, téli projektnapokat, valamint szabadidős programokat, csak és kizárólag az iskola udvarán, vagy a sportpályán, illetve szabadtéren rendezzük meg.
  13. Külföldi kirándulást NEM tervezünk!
  14. A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezleteket csak a járványügyi előírások betartása mellett tartjuk meg. Amennyiben lehetséges, a szükséges információkat e-mailben, a Köznevelési Regisztrációs és Tanulmányi Alaprendszerben (KRÉTA) vagy az alkalmazott egyéb intézményi adminisztrációs rendszerben küldött üzenetekkel juttatjuk el a szülőkhöz.
  15. A személyi higiéne alapvető szabályairól a gyermekek, tanulók kapnak részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást. A gyermekeknek az osztályfőnökök tanítsák meg az úgynevezett köhögési etikettet: papírzsebkendő használata köhögéskor, tüsszentéskor, majd a használt zsebkendő szemetes kukába dobása és alapos kézmosás, esetleg kézfertőtlenítés.
  16. A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelni kell az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő takarítás (termekben, a folyosókon és a szociális helységekben) elvégzésére.
  17. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet kell fordítunk arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, korlátok, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök (billentyűzet, monitor, egér, egérpad, stb.), mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.) valamint a padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésre kerüljenek.
  18.  Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos vagy rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, valamint a szociális helyiségekre is. A helyiségek ablakát időjárás és környező forgalom függvényében lehetőség szerint nyitva kell tartani. Fokozottan kell ügyelni az étkezés helyszínének tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésre.
  19. A felületek tisztításakor ügyelünk a környezet vírusmentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint gyakoribb fertőtlenítéssel.
  20. Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére.
  21. A háziorvossal - Dr. Somogyi Gáborral és a védőnővel Szikszainé Kovács Angélával -folyamatos kapcsolatban állunk, tájékoztatjuk egymást a kérdéses esetekről.

Ezen intézkedési terv az Emberi Erőforrások Minisztériuma által kiadott (2020. augusztus hónapban) részletes eljárásrend alapján készült.

 

 

Anarcs, 2020. szeptember 1.                                                 Kertész Zoltánné

                                                                         tagintézmény-vezető

 

 

  1. sz. melléklet

További javasolt szempontok a járványügyi védekezéshez

·         Szülői értekezletek tartása lehetőleg ONLINE, amennyiben nem lehetséges be kell tartani a járványügyi ajánlásokat. (1,5 méteres távolság, maszkviselés, kézfertőtlenítés, szellőztetés).

·         Nevelőtestületi értekezlet esetén amennyiben nem biztosítható a 1,5 méteres távolság, ONLINE illetve több részletben is lebonyolítható.

·         Tanáriban meg kell tartani a pedagógusok közötti 1,5 méteres távolságot, ha szükséges új tanári szoba kialakításával.

·         Intézményben való benntartózkodás csak az ott dolgozók és a tanulói jogviszonnyal rendelkezők számára lehetséges.

-      szülő ne lépjen be az intézménybe tanulókíséret céljából (első évfolyamos tanulók esetében sem).

-      első évfolyamos tanulók osztályterembe történő bekísérése, ne a szülő által történjen.

-      online forródrót kialakítása a szülőkkel. (Kiemelten kezelve az elsős tanulók szüleit.)

·        Minimalizálni kell a személyes ügyintézési formát, lehetőség szerint elektronikusan történjen az ügyintézés.

·         Eljárásrend kialakítása az intézményben történő szülői ügyintézésre (portán szükséges feljegyezni, hogy ki és mikor lépett be az intézménybe, az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása, pl.: ha belép az intézménybe kötelező a kézfertőtlenítés és a maszk viselése. Erről is tájékoztatni kell a szülőket.)

·         Szülők tájékoztatása érdekében szülői tájékoztatót szükséges kiadni. (KRÉTA rendszeren keresztül is)

 

 

 

Tanterem, oktatás

·         A pedagógusnak ajánlott tanítás közben is 1,5 méteres távolságot tartani (maszkot viselhet, de nem kötelezheti az intézményvezető a maszkviselést tanítás közben).

·         Adott közegben, osztályban nem szükséges előírni a maszkviselést.

·         Házirendben, rendkívüli Házirendben előírható a maszkviselés, ha nem az adott közegében van a tanuló, dolgozó (pl: folyosó, aula).

·         Tantermi oktatás során az osztályok keveredését – amennyiben ez lehetséges – el kell kerülni.

·         Az osztályok a tanítási nap során használják ugyanazt a tantermet.

·         Tömegsport, sportkör megtartása során meg kell tartani a 1,5 méteres távolságot.

·         AMI – kiemelt a használt eszközök fertőtlenítése.

 

Évnyitó, egyéb rendezvények

·         Lehetőség szerint zárttéri helyett szabadtéri rendezvény szervezése.

·         Az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok betartása.

·         A rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevők körének korlátozása.

·         Zárttéri rendezvény esetén maszkviselés, 1,5 méteres védőtávolság betartása.

 

Első tanítási nap

·         Egészségügyi óvintézkedések, alapvető higiéniai előírások ismertetése kiemelten az alsó tagozatos tanulók részére (távolságtartás, gyakori és alapos kézmosás fontossága. Javaslat: szülői tájékoztatóban is jelenjen meg.)

 

Fertőzés gyanúja az intézményben

·         Fertőzésgyanú esetére egy riasztási protokoll kialakítása szükséges, melynek segítségével az érintett elkülönítése a lehető leggyorsabban megvalósul. Ezzel párhuzamosan az NNK (Nemzeti Népegészségügyi Központ) honlapján elérhető általános eljárásrend alapján szükséges az azonnali intézkedések megtétele.

·         A gyermek az iskolába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza, melyet az intézmények el kell fogadnia, azt saját hatáskörben nem bírálhatja felül.

 

A járványhelyzet miatt fokozott a szülők és a tanárok felelőssége. A pedagógusoknak a szokásoknál is nagyobb figyelemmel kell lenni mind a saját mind a diákok egészségi állapotára,  és koronavírus-fertőzésre utaló tüneteire.

A legfontosabb, hogy tünetes, beteg gyermeket a szülőknek most nem szabad iskolába engedni, mert azzal az egész közösség egészségét, és az iskola zavartalan működését veszélyeztetik. Fertőzésgyanús gyermeknek otthon kell maradnia, és a szülőnek telefonon kell értesíteni a gyermekorvost vagy a háziorvost.

A szülőknek, tanároknak fontos tisztában lenni a koronavírus-fertőzés tüneteivel, amelyek közül a leggyakoribban a láz, a fáradtság és a száraz köhögés. Egyes betegeknél jelentkezhet izomfájdalom, orrdugulás, orrfolyás, torokfájás, hasmenés, légszomj. Emellett az új koronavírus-fertőzés egyik jellegzetes tünete az íz- és a szaglásérzékelés zavara, vagy elvesztése, amely sokszor az egyetlen tünet. Ha valaki a felsorolt tüneteket észleli a gyermekén, tanítványán, akkor kérem, hogy ne engedje a gyermeket közösségbe. A legenyhébb tüneteinek jelentkezése esetén se engedje közösségbe a gyermeket!

 

Fertőzés az intézményben

·         Ha egy iskolában megjelenik a koronavírus, akkor a járványügyi hatóság a már megszokott eljárásrend szerint elvégzi a kontaktkutatást és megteszi a szükséges intézkedéseket. Ha egy intézményben felmerül a csoportos megbetegedés veszélye, akkor az Operatív Törzs Járványügyi Bevetési Egységének bevonásával döntenek a beavatkozásokról. (pl.: osztály karanténba kerül, vagy az érintett pedagógus)

 

Hiányzások kezelése

·         Ha a szülő kéri - orvosi dokumentáció alapján- a krónikus betegséggel küzdő tanuló esetén a hiányzást igazoltnak kell tekinteni.

·         Hiányzást napi szinten kell vezetni a KRÉTA rendszerben.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. sz melléklet

A járványhelyzet alakulása miatt szükségessé vált a köznevelési intézmények részére kiadott Intézkedési Terv Kiegészítése, illetve módosítása. A módosításokkal egységes szerkezetbe foglalt Intézkedési Terv az Oktatási Hivatal oldaláról letölthető (https://www.oktatas.hu/kozneveles/aktualis_tanev_esemenyei/covid19/intezkedesi_terv_koznev_int).

 A módosítás intézményünkben az alábbi elemeket érinti:

1. „A nevelési-oktatási intézményeket kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, tanuló látogathatja. Az oktatásban és nevelésben, illetve az intézmények működtetésében csak egészséges és tünetmentes dolgozó vegyen részt. Kérjük, az intézmények tájékoztassák a szülőket arról, hogy amennyiben gyermeküknél tüneteket észlelnek, a NNK aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az iskolát értesíteni, ha a gyermeknél koronavírus-gyanú vagy igazolt fertőzés van. Az a gyermek, tanuló vagy pedagógus, aki bármilyen betegség miatt otthon maradt, a háziorvos, a kezelőorvos igazolásával vagy kórházi zárójelentéssel mehet újra az intézménybe. Hatósági házi karantén esetén a járványügyi hatóság által kiadott, a járványügyi megfigyelést feloldó határozatot szükséges bemutatni.”

2. Az első félévben esedékes, nagy létszámú tanuló vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járó rendezvényeket (pl.: bál, kulturális program, projektek) elhalasztjuk, vagy megszervezése során tekintettel leszünk az alábbiakra:

- az Operatív Törzs által meghatározott létszámkorlát szigorú betartása,

- az alapvető egészségvédelmi intézkedések betartása (távolságtartás, maszkviselés, kézfertőtlenítés lehetőségének biztosítása, szellőztetés),

- zárttéri helyett szabadtéri rendezvények szervezése,

- a rendezvény kisebb létszámú rendezvényekre bontása és a résztvevők körének korlátozása

- fogászati szűrések elhalasztása

- az intézményben a tömeg koncentrációja szigorúan tilos (pl.: tűzriadó próbájának elhalasztása)

3. Az Intézkedési terv „Az intézmények látogatása, rendezvények, kirándulások” című fejezete az alábbi ponttal egészük ki:

- Szülő, kísérő nem léphet be az iskolába, csak az intézményvezető előzetes engedélyével, személyes jelenlétet igénylő ügyintézés, illetve kifejezetten szülők részére szervezett programon való részvétel céljából.

- Az őszi úszásoktatást felfüggesztjük az intézményekben, és tavaszra vagy későbbi évfolyamokra átütemezzük.

- A délutáni (nem tanórai) iskolai sportfoglalkozásokat és sportköröket csak olyan sportágban (asztalitenisz) tartunk, amely nem igényel személyes kontaktust (néhány tanuló részvételével).

 

4. Az „Intézkedések fertőzéssel érintett intézmények esetében” című fejezete az alábbi ponttal egészült ki:

„10.7. A közneveléssel összefüggő egyes kormányrendeletek módosításáról szóló 417/2020. (VIII.30.) Korm. rendelet 26.§ értelmében a koronavírus-világjárvány által okozott fertőzés vagy fertőzött személyek megjelenése a nevelési-oktatási intézményben a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 30. § (5) bekezdése szerinti megyére, fővárosra kiterjedő veszélyhelyzetnek minősül. Ennek megfelelően koronavírus érintettség esetén az adott intézményben vagy település intézményeiben csak az Oktatási Hivatal rendelhet el rendkívüli szünetet.

 

5. Tanterem oktatás

- Adott közegben, osztályteremben továbbra sem szükséges előírni a maszkviselést.

- Testnevelés órák szabadban történő megtartása, kötelező távolságtartás betartásával.

- Összevont napközi, tanulószoba esetén távolságtartást szükséges betartani.

- Ének-zene órákon a közös éneklés mellőzése. (Alternatíva: zenehallgatás, zenetörténet. Éneklés csak egyénileg.)

- Művészeti iskolákban – testi kontaktussal járó tevékenységek mellőzése. (társastánc, néptánc, színjátszás stb.)

 

 

Anarcs, 2020.09.09.

 

                                                                                                                 Kertész Zoltánné

                                                                                                            tagintézmény-vezető

 

 

 

 

 

  1. III.                 sz. melléklet

 

 

További javasolt szempontok a járványügyi védekezéshez

 

 

  • · Az intézményben tartózkodó összes személynek (beleértve minden dolgozót, minden tanulót) az osztálytermen kívül kötelező a maszkviselés. (folyosó, aula, mosdó, stb.)

 

 

  • · Pedagógusoknak a tanáriban is kötelező a maszkviselés. (Tanítás közben természetesen nem kell maszkot viselni.)

 

 

  • · A pedagógusok egymás között is tartsák be a 1,5 méteres védőtávolságot.

 

 

  • · Az intézményben a tömeg koncentrációja továbbra is szigorúan tilos. (pl.: tűzriadó tervének próbáját kérem elhalasztani)

 

  • Szakkörök, sportkörök működésének felülvizsgálata. (Kizárólag akkor működhet, ha a járványügyi szabályok betarthatóak.)

 

Hiányzások kezelése

  • Előre egyeztetett távollét kivételével, tanulói hiányzás esetén kötelező az orvos által kiállított igazolás.
  • Hiányzást napi szinten vezetni kell a KRÉTA rendszerben.

 

 

 

       Felhívjuk a tanulók figyelmét az egészségügyi óvintézkedések, alapvető higiénia előírások követésére.

(Kiemelve a közösségi közlekedési formákon történő maszkviselést is!)

 

 

Anarcs, 2020.09.10.

 

                                                                                                                 Kertész Zoltánné

                                                                                                            tagintézmény-vezető

IV. Melléklet

Kiemelt szempontok a járványügyi védekezéshez

  • Az intézményben tartózkodó összes személynek (beleértve minden dolgozót, minden tanulót) az osztálytermen kívül kötelező a maszkviselés. (folyosó, aula, mosdó, stb.).

Kérem, amennyiben a pedagógus vagy a tanuló elhagyja a tantermet, azt csak maszkban tegye.

  • Osztályszintű izolációra kell törekedni.
    • Kötelező a távolságtartás betartása. (Ideális esetben 2 méter.)
    • A pedagógusok nevelő-oktató munkájuk során tartsák be a 2 méteres védőtávolságot.
  • Felhívom a figyelmét, hogy az intézményben a tömeg koncentrációja továbbra is szigorúan tilos
  • Tűzriadó próba elhalasztásakor kérem, vegye figyelembe, hogy évente egy próba megtartása kötelező.
    • Az intézmények honlapján az alapvető járványügyi előírások szerepeltetése célszerű a szülők teljeskörű tájékoztatásának érdekében.

Anarcs, 2020. 09. 16.

                                                                                              Kertész Zoltánné

                                                                                                    tagintézmény-vezető

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 11
Heti: 119
Havi: 69
Össz.: 40 021

Látogatottság növelés
Oldal: Intézkedési terv a 2020/2021-es tanévben a járványügyi készenlét idején
Czóbel Minka Tagintézmény Anarcs - © 2008 - 2024 - czobeliskola.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »