Czóbel Minka Tagintézmény Anarcs

Tornyospálcai Általános Iskola és AMI

Czóbel Minka (1855-1947)

 

 

Az Anarcson született költőnő (eredeti nevén Vilhelmina, aminek a becézéséből származik a Minka költői név) a modern magyar költészetnek, Ady Endrének és a szimbolizmusnak az egyik legfontosabb előfutára. Édesanyja gr. Vay Éva (Eveline), édesapja Czóbel Imre. A költőnő a testőríró Orczy Lőrinc dédunokája volt, családi kapcsolat fűzte Kazinczy Ferenchez (Kazinczy Zsófia, Czóbel Minka nagyanyja, unokatestvére volt a nyelvújító költőnek).

Mednyánszky László (Czóbel István feleségének, Mednyánszky Margitnak a testvére) nagy hatással volt Czóbel Minka művészi kibontakozására, sok időt töltöttek a nagyőri kastélyban.

Nagy műveltségre tett szert nevelőitől: az angol, német, francia nyelvet olyan szinten ismerte, hogy Verlaine műveit magyarra, Petőfi Sándor verseit angolra, Madách Imre Az ember tragédiáját német nyelvre fordította. Beutazta Európát, több alkalommal hónapokat töltött a „fényt” jelentő Párizsban, ahol a Sorbonne hallgatója is volt. Személyesen ismerte a publicista Melchior de Polignacot, aki a francia lapokban közölte is a költőnő műveit. Közel került a buddhizmus eszméihez is. A híres állatkép-festőnővel, Büttner Helénnel (akit Bobnak nevezett) is itt ismerkedett meg, aki vele tartott anarcsi birtokára.

1910-ben a Petőfi Társaság tagja lett, 1914-ben Jeruzsálembe zarándokolt el.  

Kötetei többek között: Nyírfa lombok (1890), Kakukfüvek (1891), Hafia (1891), A két aranyhajszál (1891), Újabb költemények (1892), Maya (1893), Fehér dalok (1894), A virradat dalai (1896), Donna Juanna (1900), Kakukfüvek (1901), Opálok (1903), Pókhálók (1906), Az erdő hangja (1914).

A legújabb kutatás eredményeként sikerült feltárni a költőnő és a norvég író, Ibsen közötti kapcsolatot: levelezésük bizonyítja, hogy Ibsen Anarcsra címzett levelet, melyben köszöni azt a ma is Oslóban látható festményt, amelyet a magyar költőnő küldött ajándékba. A kép alkotója Mednyánszky László.

Czóbel Minka levelezése rendkívül kiterjedt körű: Justh Zsigmond,Jászai Mari, Teleki Sándorné, Pekár Gyula és felesége, Forgách Lászlóné Sennyey Elza és sokan mások váltottak levelet Minkával. Schiller, Gyulai Pál, Herczeg Ferenc, Endrődi Sándor, Stróbl Alajos, Kiss József, Pekár Gyula.

A Fráter Lóránd által megzenésített költeménye, a Száz szál gyertyát! az egyik lekedveltebb magyar nóta lett.

Emlékét őrzi és műveit ápolja iskolánk és a Czóbel Minka Baráti Kör.

A helyi önkormányzat megjelentette Az erdő hangja, majd a Nyirfa lombok című kötet reprint kiadását. Györfi Sándor szobrász alkotása az anarcsi bárókertben található síremlék, mely a költő születésének 150. évfordulójára készült.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 11
Heti: 124
Havi: 74
Össz.: 40 026

Látogatottság növelés
Oldal: Névadónk
Czóbel Minka Tagintézmény Anarcs - © 2008 - 2024 - czobeliskola.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »